Inwestowanie na emeryturę przez młodych - to możliwe

Inwestowanie na emeryturę przez młodych – to możliwe

Emerytura wydaje się odległa i nierealna, gdy masz 20 lub 30 lat. Czy w tak młodym wieku można już myśleć o zabezpieczeniu finansowym na starość? Okazuje się, że tak. Wbrew pozorom, to właśnie wczesne, systematyczne inwestowanie niewielkich kwot jest kluczem do zbudowania kapitału, który zapewni godne życie na emeryturze. Inwestowanie na emeryturę w młodym wieku jest nie tylko możliwe, ale absolutnie opłacalne!

Dlaczego warto zacząć oszczędzać na emeryturę jak najwcześniej?

Decyzja o rozpoczęciu oszczędzania na emeryturę bywa często odkładana na później, zwłaszcza przez osoby młode. Tymczasem im wcześniej zaczniemy odkładać choćby niewielkie sumy, tym łatwiej będzie nam uzbierać znaczący kapitał na jesień życia.

Kluczowe jest wykorzystanie efektu procentu składanego. Regularnie inwestując nawet niewielkie kwoty przez kilkadziesiąt lat, możemy pomnożyć oszczędności nawet kilkunastokrotnie dzięki zyskom odsetek od odsetek. Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym lepiej zadziała ten mechanizm.

Dodatkowo, zaczynając oszczędzać na emeryturę (np. przez IKE lub IKZE) wcześnie, możemy sobie pozwolić na niższe, łatwiejsze do udźwignięcia wpłaty na przestrzeni lat. Odkładanie decyzji na później oznacza konieczność radykalnego zaciskania pasa w ostatnich latach przed emeryturą.

Dlatego najrozsądniejszą decyzją jest zacząć regularnie oszczędzać na starość jak najwcześniej. Nawet niewielkie kwoty zainwestowane na kilka dekad z odsetkami dadzą znaczący kapitał.

Ile powinno się odkładać miesięcznie mając 20, 30 lub 40 lat?

Optymalna wysokość wpłat na inwestycje emerytalne zależy od wieku, w jakim zaczynamy oszczędzanie.

Mając 20 lat, możemy sobie pozwolić na stosunkowo niskie wpłaty rzędu 100-200 zł miesięcznie. Dzięki długiemu horyzontowi inwestycyjnemu, nawet takie kwoty znacząco się pomnożą.

Jeśli zaczynamy oszczędzać mając 30 lat, wskazane jest odkładanie już większych sum sięgających 300-500 zł miesięcznie.

Natomiast rozpoczynając inwestowanie na emeryturę w wieku około 40 lat, powinniśmy dążyć do wpłat rzędu 500-1000 zł miesięcznie, aby zgromadzić adekwatny kapitał do 65 roku życia.

Oczywiście, im większe kwoty jesteśmy w stanie zainwestować regularnie, tym szybciej uda nam się uzbierać żądany kapitał emerytalny. Kluczowe jest jednak, aby dopasować wysokość wpłat do realnych możliwości, tak aby dokończyć rozpoczęty plan.

IKE, IKZE, PPK – co warto o nich powiedzieć?

IKE, IKZE i PPK to formy zabezpieczenia emerytalnego, które warto poznać.

IKE to dobrowolne konto emerytalne. Pozwala co roku wpłacać pewną ustawowo określoną kwotę, którą można potem odliczyć od podatku. IKZE to podobne rozwiązanie, z innym limitem wpłat rocznych. PPK to z kolei przykład rozwiązania realizowanego przy udziale pracodawcy. Firmy odprowadzają do PPK część wynagrodzenia pracowników. Państwo dokłada roczny bonus.

Artykuł nie jest poradą i nie należy go tak traktować.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *