Alternatywne metody odkładania na emeryturę względem IKE i IKZE

Alternatywne metody odkładania na emeryturę względem IKE i IKZE

Osoby rozpoczynające swoją ścieżkę zawodową coraz częściej zastanawiają się nad skutecznymi metodami budowania bezpiecznej przyszłości emerytalnej. Standardowe produkty tj. IKE i IKZE cieszą się popularnością ze względu na ulgi podatkowe. Jednak istnieją również inne interesujące rozwiązania, które mogą w perspektywie dać lepsze efekty.

Inwestowanie w nieruchomości

Jedną z ciekawszych alternatyw dla standardowego oszczędzania na emeryturę jest inwestowanie w nieruchomości. Może to dotyczyć zarówno posiadania własnego mieszkania, jak i lokali na wynajem. W długim okresie czasu ceny nieruchomości zwykle rosną wyżej niż inflacja. Dodatkowo inwestor otrzymuje bieżący dochód z wynajmu.

Istnieje kilka sposobów zaangażowania się w takie inwestycje. Można bezpośrednio kupować mieszkania lub domy, jednak wymaga to dużego początkowego kapitału. Alternatywą są fundusze nieruchomościowe, gdzie wpłata już od kilku tysięcy zł pozwala na dywersyfikację. Bardziej zaawansowani inwestorzy mogą także rozważyć prowadzenie własnej agencji najmu.

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z nielicznych sposobów łączenia oszczędzania z uzyskiwaniem regularnego dochodu. Wymaga jednak czasu i zaangażowania oraz odpowiedniego doboru lokaty.

Złoto i surowce jako dodatkowa ochrona wartości oszczędności

Złoto i inne surowce, takie jak ropa, miedź czy zboża, od wieków uznawane są za bezpieczną przystań dla kapitału. Ich ceny zwykle rosną w warunkach wysokiej inflacji i zawirowań gospodarczych, stanowiąc zabezpieczenie przed utratą siły nabywczej oszczędności.

Inwestycje w złoto można realizować kupując sztabki lub monety, lub też inwestując w instrumenty pochodne typu ETF, mające na celu odwzorowanie notowań kruszcu. Dostępne są również fundusze inwestycyjne, których portfolio skoncentrowane jest na surowcach.

Nawet niewielki, rzędu kilku procent, udział lokaty w złocie lub surowcach redukuje całkowite ryzyko portfela emerytalnego. Daje on dodatkową warstwę ochrony, uzupełniając tradycyjne instrumenty dłużne i kapitałowe.

Dobór takich bezpiecznych aktywów nominalnych pozwala na lepszą ochronę długoterminowej wartości oszczędności niż utrzymywanie ich wyłącznie w walucie.

Ostrożnie z kryptowalutami przy oszczędzaniu na emeryturę

Kryptowaluty, choć obiecują wysokie zyski, to bardzo ryzykowna forma inwestowania na długie lata. Ich ceny charakteryzują się ogromnymi wahaniami, nawet rzędu kilkudziesięciu procent w skali miesiąca. Brak realnych powiązań z gospodarką czy polityką monetarną oznacza, że wartość jest uzależniona wyłącznie od psychologii rynku.

Należy pamiętać, że cyfrowe aktywa dopiero od niedawna pojawiły się na rynku i nie zostały jeszcze wystawione na test poważnej recesji. Nie można więc przewidzieć jak zachowają się ich notowania w trudniejszych warunkach makroekonomicznych.

Inwestowanie zbyt dużej części oszczędności emerytalnych w kryptowaluty naraża kapitał na zbyt wysokie ryzyko straty wartości w długim terminie. Lepszym rozwiązaniem jest ograniczenie ekspozycji jedynie do kilku procent portfela lub posługiwanie się instrumentami pochodnymi, np. ETF.

Ostrożność jest zatem zalecana, by uniknąć potencjalnej banieczki spekulacyjnej, która mogłaby zniweczyć lata oszczędzania.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *